Zmesi na točenú zmrzlinu

Výroba točenej zmrzliny nemusí byť žiadna cukrárska alchýmia. Ak ste si zaobstarali stroj na točenú zmrzlinu pre rozšírenie ponuky svojej cukrárne alebo kaviarne, či len na letný predaj vonku, môžete využiť hotové zmesi, ktoré stačí spolu s mliekom vložiť do zásobníka stroja.

Na kvalite zmrzliny sa šetriť neoplatí. Zvoľte si len overené produkty a prečítajte si zloženie. Čo podávate svojím zákazníkom, vám predsa nie je ľahostajné.

Na výber máte z dvoch konzistencií zmesí na točenú zmrzlinu:

  1. tekuté zmesi,
  2. zmesi v prášku.

Zmesi v tekutej forme sú balené v praktických džbánoch, z ktorých sa nalievajú priamo so stroja.

Práškové zmesi sa miešajú s vodou v pomere, ktorý vyžaduje konkrétny druh zmrzliny.

O trvanlivosť zmesí sa nemusíte obávať, aj keď obsahujú mlieko. Kvalitné balenie tekutých zmesí zabezpečuje trvanlivosť 200 dní. Práškové, balené v sáčku v krabici, vydržia 18 mesiacov.

Čo obsahuje zmes na prípravu točenej zmrzliny?

Dominantnú časť zloženia by mali tvoriť prírodné ingrediencie, ako je mlieko a smotana. Prirodzene obsahujú živočíšny, alebo rastlinný tuk. Jeho množstvo je uvedené v popise výrobku v percentách.

Kvôli konzistencií a trvanlivosti sa do zmesí pridávajú emulgátory a stabilizátory, prípadne protihrudkovacia látka. Poctiví výrobcovia pridávajú látky, ktoré sú bežnou súčasťou potravín a nemajú na človeka žiadny škodlivý účinok. Je to napríklad celulóza, označovaná ako E460, alebo mono a diglyceridy mastných kyselín – E 471.

Samozrejmosťou sú ochucovacie zložky, napríklad vanilková aróma a sladidlá, najčastejšie cukor a glukóza. Vo vanilkovej zmesi by mal byť len jediný alergén – mlieko.

Úspech závisí od práce stroja na točenú zmrzlinu

Výsledok po zmiešaní s vodou v správnom pomere a po výrobe točenej zmrzliny strojom by mal mať lahodnú plnú chuť a nadýchanú konzistenciu. Kvalitný stroj urobí väčšinu práce na vás. Vašou prácou je len jeho údržba, dôkladné čistenie po každom dni používania a skladovanie zmesí v hygienických a teplotných podmienkach, ktoré odporúča výrobca.